Pravidla diskuze losů
- Buďte slušní, nepoužívejte expresivní jazyk, kroťte emoce a nenechte se vyprovokovat k napadání ostatních diskutujících.
- Neprozrazujte řešení, ani žádné jeho části, neprozrazujte žádné nápovědy k řešení, ani tipy. Nekažte ostatním hru.
- Diskuze neslouží pro komunikaci s organizátory, k tomu slouží vývěska umístěná v horní části stránky a e-mail interlos@fi.muni.cz.
Diskuze
P9: Jde to i tak, že se hledají jen nejkratší podposloupnosti. Posouvám se doprava a označuju studenty, jejichž žánr byl zahraný. Když jsou všichni studenti označení ®, mám platnou posloupnost. Chci, aby byla co nejkratší, tak od R začnu hledat směrem doleva, dokud znovu neoznačím všechny studenty (L). Dostanu podposloupnost (L,R), která nejde zkrátit.
Posloupnosti, které ji obsahují, začínají někde nalevo (L možností) a končí někde napravo (délka – R možností). Tím jsem započítal všechny správné podposloupnosti, které začínají před R, můžu tedy začátek řetězce až do R zahodit. Postup opakuju, dokud nacházím nějaké podposloupnosti.
L3: je možné zveřejnit video s řeěením ? Děkuji
Uvidím, co se bude dát udělat. Ale alespoň zde je (jeden) přesný postup tvaru řádeksloupec: 53; 32, 34, 22, 42, 54, 24, 13, 16; 12, (1–5)1, 52, 28; 27, 14, 44, 17, 18, 15, 23, 46; 36, 47, 38, 33, 34, 25, 26, 58; 57, 55, zbylých 5 jakkoli. Středník je vždy za zelenou šipkou (vždy, když stála 0).
P2 (Losadníci z Kanady)
Nechápu tam tu cenotvorbu (ale je možné, že si sedím ne vedení). Představuji si, že mám talíř borůvek. Na něj se obecně vleze určitý počet borůvek – např. 100 ks. Když zvednu cenu jedné borůvky na dvojnásobek (např. z 1Ků na 2Ků), zvedne se i cena talíře borůvek na dvojnásobek (ze 100Ků na 200Ků).
Rozhodně je pro mě neintuitivní, aby se cena talíře zvedla na čtyřnásobek (dle n2). Taky by pak v rovnici neseděly jednotky: měli bychom tam namixované Ků, Ků^2, Ků^3…
Naparsoval jsem rovnice, vytvořil model celočíselného lineárního programování, nakrmil ho daty … a pak mi došlo, že ať za n dosadím cokoli, tak mi to vlastně nedává smysl. Dávalo by mi to smysl, kdyby se v kódování X Y Z (např. 2 T 6) interpretovalo 2 T jako ‚talíř průměru 2‘, a nikoli jako dva talíře. Tento model jsem sestavil, ale neměl řešení, protože koeficienty byly nastavené tak, že ceny nemohly vyjít mezi 1 – 20Ků.
Ale byla to zajímavě strávená hodina i tak :) Pokud by mi to někdo vysvětlil, budu zvědavý.
Súhlasím, že vaša interpretácia dáva zmysel z pohľadu príbehu, ktorý je v tejto úlohe napasovaný na problém kúsok neintuitívne. Z popisu a príkladu by ale malo plynúť, že napríklad 2 T 6 sa preloží do rovnice ako 2 * (3 * x6 ^ 2), kde x6 je cena šiestej suroviny.
Díky a za odpověď (a taky díky za hru!). A OK – už chápu, jak byla úloha zamýšlena. Je pravda, že kontrolou proti číselným ukázkám v zadání se dalo dojít k tomu, že za ‚n‘ do tabulky se má dosazovat právě cena.
Na druhou stranu, v textu se (dle mého názoru) vyskytuje v jednom místě logický rozpor. Píšu Vám to spíš ze zájmu, než že bych chtěl něco kritizovat – připravit takovou hru dá hodně práce, a interpretace textu je do určité míry subjektivní, takže no stress – nicméně mi to nedá:
- Text říká, že balení sestávají ze surovin:
„Suroviny prodávají losi v 5 různých baleních (samostatně, talíř, bedna, pyramida, keř).“
- Text říká, že n-krát suroviny stojí n-krát kůry:
„Dále platí, že n-krát suroviny stojí n-krát kůry.“
Dejme tomu, že tedy když jednotková cena suroviny je n, tak cenu pyramidy této suroviny spočítáme jako cena(n) = comb(n+2, 3). (Tak, jak bylo autorsky zamýšleno.)
cena(1) = 1, cena(2) = 4, cena(3) = 10, cena(4) = 20, …
Kolik je v takové pyramidě surovin? Množství surovin = cena pyramidy / jednotková cena [viz princip 2)], takže
množství(1) = 1/1 = 1, množství(2) = 4/2 = 2, množství(3) = 10/3 = 3.33, množství(4) = 20/4 = 5, …
Tady vidíme, že:
- Velikost balení se při změně ceny mění. To je sice pro mě neintuitivní, ale OK, striktně vzato to není nic proti ničemu.
- Balení může obsahovat neceločíselné množství suroviny. To je pro mě překvapivé, protože Kolumlos neumí dělit kůru – ale tady to vypadá, že ostatní losi umějí dělit ostatní suroviny. Striktně vzato je to ale samozřejmě OK.
Pak je ale v zadání tahle věta:
- „Počet surovin pro obecnou pyramidu lze určit pomocí kombinačního čísla.“
- Pokud bych toto interpretoval jako „Počet surovin pro obecnou pyramidu je roven kombinačnímu číslu – viz tabulka“, pak to neplatí – číslo v tabulce není počet surovin, ale cena.
- Pokud bych toto interpretoval jako „Počet surovin pro obecnou pyramidu je roven (nějakému) kombinačnímu číslu“, pak to neplatí – 10/3 nemůže být rovno žádnému kombinačnímu číslu.*
- Pokud bych toto interpretoval jako „Ve výpočtu počtu surovin v pyramidě lze použít kombinační číslo“, pak je to pravda – v libovolném výpočtu čehokoli můžu použít kombinační číslo,
např. tak, že výsledek pronásobím krát comb(1, 1).
Pokud přijmu ‚face-value‘ interpretaci (I. nebo II.), pak mi to zní jako logický rozpor.
Kromě toho, slovo ‚počet‘ v té větě evokuje celočíselnost, což u 10/3 neplatí; čekal bych tam tedy buď slovo množství (i v angličtině: ‚number‘ (discrete) vs. ‚amount‘ (continuous)), a nebo tam místo ‚Počet surovin pro‘ asi mělo být ‚Celková cena pro‘.
*Za předpokladu, že zde tedy nechceme používat zobecněné binomické koeficienty (https://en.wikipedia.org/…_coefficient#…) definované Gamma funkcí, což bych asi nečekal.
Když jsem ve hře zadání studoval, nepodařilo se mi ho složit v koherentní obrázek o tom, co se tam vlastně děje. Na druhou stanu, někteří ho evidentně nejen pochopili, ale i vyluštili :D, takže OK :)
S5: Nevychází náhodou jako druhá mezitajenka „CHtvrt chyby“? s „CH“ místo „C“? ať počítám, jak počítám, tak mi to tak vychází.
Ano, je to tak. K chybě došlo při slučování původního „C“ a „H“ do „CH“. Na porozumění to (snad) moc neubralo.
Že se někomu povede vyrobit šifru, která už někde byla, to se stává. Ale aby dvě hry daly víceméně tu stejnou úlohu ve stejný den, to je dost haluz: https://adventofcode.com/2024/day/7 versus letošní P7.
Díky za hru!
U P2 myslím že by taky fungovalo podívat se na 9. rovnici jako první, protože používá jen 8 proměnných a ne 8. Pak jde bruteforcenout všechny možnosti prvních 8 proměnných (resp 7) a vzít jen ty co fungují, a pak pro nadějné řešení vyzkoušet všechny možnosti i pro zbylé dvě proměnné. Ale asi jsem tam měl nějakej bug :))
- Vašek Volhejn
Zaujímalo by ma, či to niekto vyriešil autorským spôsobom. Naše riešenie bolo 205 meet in the middle:
Najprv prehodíme všetky členy so surovinami 1–5 na ľavé strany rovníc a členy so surovinami 6–10 na pravé strany. Potom pre všetkých 204 možných hodnôt premenných 2–5 vyhodnotíme ľavé strany (pre každé ohodnotenie premenných získame 20-ticu čísel) a tieto 20-tice si zapamätáme. Vyskúšaním 205 možných ohodnotení premenných 6–10 skonštruujeme podobnú množinu pre pravé stany. Nakoniec stačí nájsť prienik týchto dvoch množín.
L7: Jediné koníčky jsou ty tři vypsané (InterLos, pletení a šerm)?
ano, ale je třeba je také zapsat do řešení
Ahoj, proč se tato informace neobjevila na vývěsce?
L7: ak mal dvojhodinovku – treba to napsiat 2 krat?
ano
L7: Máme do odpovědi zadávat i počáteční písmena koníčků? Předem díky.
Ano
L7: Můžu dílky otáčet, nebo musí být v orientaci podle textu? díky
Losík Lůďa rozvrh napsal normálně textem nahoru a až potom mu spadl do tetrisovačky ;) (tj. dílky neotáčet)